11 Adımda Rutubet Nasıl Giderilir?

1157
rutubetnedir1

Rutubet kelime anlamı ile ıslaklık, yaş anlamına gelir. Nem ile de eş anlamlı bir kelimedir. Birçok ev sahibi evlerini kiralarken kiracılara rutubet yoktur gibi laflar söylerler çünkü kiracılar bir evi kiralarken özellikle nem yani rutubet olup olmamasına oldukça dikkat ederler. Kimse bunu önemsememezlik yapamaz çünkü rutubet evinize, eşyalarınıza en önemlisi de size oldukça hasar verir. Mikroplar böyle ortamlarda daha çabuk çoğalacağından, rutubetli evlerde yaşayanları, romatizma ya da alerji gibi sorunlar bekler. Sürekli hapşuruyorsanız ve boğaz kaşıntınız varsa ve nefes darlığı çekiyorsanız sağlığınızı önemsemediğiniz takdirde bu ciddi boyuttaki astım hastalığına kadar gider.

rutubet

Hatta banyolarınızdaki rutubetten dolayı rutubet böcekleri dediğimiz küçük canlılar ile karşılaşmanız muhtemel. Bu yüzden ev seçiminde kuzeye bakan ev tutacaksanız bile, geniş pencereli olmasına özen gösterin. Eğer böyle bir durumunuz yoksa da evinizde kullanacağınız klima ile de rutubet sorununa bir nebze olsun çözüm bulabilirsiniz. Özellikle kış aylarında oluşan rutubet dediğimiz şey nedir, neden oluşur ve bunu nasıl önlememiz gerekir amacıyla biraz daha yakından inceleyelim.

Rutubet Nedir?

Rutubetin eş anlamlısının nem olduğundan bahsetmiştik. Sıcak havanın içinde oluşan fazla su miktarı kendisinden daha soğuk yüzeylere değdiği zaman nem oluşur. Eğer bu fazlaca oluşuyorsa ve devam ediyorsa rutubet ile sonuçlanır. Nem genel olarak evlerin kuzeye bakan taraflarında ve bodrum katlarında oluşur. Güneş almayan evlerde yemek pişirmek, fazla bitki yetiştirmek, duş almak gibi eylemler sonucunda buharlar oluşur.

Rutubet Neden Oluşur?

İyi yalıtım yapılmamış evlerde rutubet oluşur. Yani dışarısı soğuk olduğunda ve eviniz sıcak olduğunda yalıtım yapılmadığı takdirde duvarlar bu soğuk havayı çeker ve evinizde oluşan sıcak hava kütlesiyle temas ettiğinde su buharları oluşur ve nem açığa çıkar. Hatta odalar arası sıcaklık dengesizliğinden bile kaynaklanabilir.

En basit şekilde anlatmak gerekirse, sıcak duş aldığınızda banyonun kapısını açtığınızı düşünün ve havada oluşan bir su buharı kütlesi görürsünüz. Tam da bu noktada nem oluşmaya başlar.

rutubetnedir

Diğer etken ise, evlerde pencere takılırken hatalı çalışmalar yapılır. Silikonlama gibi çalışmalar iyi yapılmadığı takdirde pencere ve duvar arasındaki boşlukta oluşan hava akışı meydana gelir. Bunu pencerelerinize baktığınızda da görebilirsiniz, pencerelerde terleme denen durum oluşur. Buna “buhar oluştu” da denir.

rutubet3

Sonucunda da pencere kenarlarında küf gibi durumlar ile karşılaşırsınız ve duvar kenarları, köşeleri oluşan küften boyaları dökülmeye ve kabarmaya başlar. Masa altları gibi bölgelerde de küf denen durum oluşmaya başlar. Kıyafetlerinizde de bu durumu görebilirsiniz ve evinizde acımsı bir koku oluşmaya başlar. Tam da bu noktada sağlığınız büyük oranda kötüye gitmeye başlar. Zaman geçtikçe ciddi durumlar ile karşılaşmanız muhtemel.

Rutubet Nasıl Önlenir?

 1. Tesisata çözüm bulun

Genelde mutfaklarda tesisat sorunlarıyla karşılaşır. İlk başta rutubet için bu durumu engellemelisiniz. Sızıntılara sebebiyet veren hasarları yaptırmanız gerekmektedir.

 2. Evinizi sürekli havalandırın

Rutubeti engellemek için en basit yöntem ile gün içerisinde birkaç kere evinizdeki bütün pencereleri açıp evinizde oluşacak cereyan sayesinde havalandırma yapılmalı ki eviniz ile dışarıdaki hava ısısını dengelenmiş olsun. Özellikle güneş almayan, kuytu köşe alanların camları sürekli açık olması gerekmektedir.

rutubetgiderici

Örneğin, günümüzün çok az bir saatini mutfakta geçiririz ama bu durum rutubet oluşmasını engelleyemez. Her yemek yaptığınızda oluşan buhar, duvarlarınızda terlemeye yol açar. Ya da mutfakta kullandığınız kurutma makinaları da buna etkendir. Bu yüzden mutfak camınızın sürekli açık olmasına özen gösterin.

3.Duvardaki hasarları onarın

Duvarlarınızda oluşan çatlakları kesinlikle onarmanız gerekmektedir. Küflenen yer kaplamalarınız ve eşyalarınız olduğunda bunları öylece bırakmamız gerekmektedir. Onlar yerine yeni eşyalar almanız gerekmektedir.

rutubet5

4. Nem oranınızı ölçün

Evinizdeki nem oranının yüzde 50’nin altında olması gerekir. Bunu nem ölçer cihazları ile ölçüp nasıl nem oranını düşürmeye çalışmanız gerekmektedir.

5. Davlumbazınızı sıklıkla kullanın

davlumbaz

Mutfağınızda davlumbaz varsa bunu her aktivitenizde kullanmanız gerekir. Yoksa da sürekli mutfağınızı havalandırmanız gerekir.

6. Isı yalımı yaptırın

Yapıların uzun ömürlü olmasının sebeplerinden biri de izolasyon, diğer bir adıyla adı ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımı iyi bir işçilik ile yapılmalıdır. Soğuk havalardaki evinizdeki ısı geçişini azaltır.

rutubet6

Isı yalıtımı olmayan evlerde rutubet oluşur. Böylece yüzde 50-60 oranında enerji de sağlamış olursunuz.

7. Rutubet önleyici boya kullanın

Rutubetli evlerde kesinlikle rutubet engelleyici boya kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu boyalar duvarda oluşan nemi ve mikrop oluşmasını engeller. Bu yöntem ile duvar kenarlarınızı koruyabilirsiniz. Bunun için de  evinizi boyatmak isteyeceğiniz profesyonel bir boya badana ekibinden destek ve öneri almanızı tavsiye ederiz.

rutubetonleyiciboya

8. Kaloriferlerin önünü kapatmayın

Uzun perdeler ile kaloriferlerinizin önünü kapalı tutmayın. Perdelerinizi yanlara ayırmayı tercih edin.

9. Temizliğe önem verin

Duvarlarınızı havanın bir nebze daha iyi olduğu bir günde, çamaşır suyu ile duvarlarınızı temizleyip, başka bir bezle ile kurutun. Daha sonrasında ise 12-13 saat evinizi havalandırmaya özen gösterin. Mümkün olduğu kadar evinizin odalarını bu süreçte kullanmayın.

 10. Bitki sayısına dikkat edin

bitki

Her canlı terleme yaptığından dolayı, evlerde bilinçsizce yetiştirilen bitki sayısına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 11. Kıyafetlerinizi havalandırın

Güneş ışığı almayan odanızda kapalı dolaplarda kalan kıyafetlerinizi sürekli havalandırmanız gerekir. Rutubetli ortamdaki kıyafetleriniz de kötü kokular oluşur.

evboyamabanner

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Gider?

  • Öncelikle evinizde her pişirdiğiniz yemek ile beraber buhar ortaya çıktığında, buhar evinizdeki bu rutubet kokusunu arttıracaktır.
  • Evinizi kış aylarında çok havalandıramıyorsanız bile, yaz ayında sürekli pencereleriniz açık olmasına özen gösterin.
  • Kıyafetlerinizde ki rutubet kokusunu gidermek için ise, çamaşırlarınızı karbonat ile yıkayabilirsiniz.
  • Evinizde fazla bitki olmamasına özen gösterir, bitkiler de rutubet kokusunun artmasına sebebiyet verir.
  • Son olarak ta kahve telvesiyle, toz hardalı karıştırın ve tencerelerinizi bunun ile ovarak evinizdeki rutubet kokusunu engellemiş olursunuz.

Rutubet ciddi bir oranda evlerin ömürlerini azaltıp sizlerde hastalıkların doğmasına sebep olan bir durumdur. Bu yüzden bodrum katı ya da kuzeye bakan evler satın almaktan ya da kiralamaktan kaçınılması gerekmektedir. Güneye bakan ya da apartmanların ara katlarını tercih edebilirsiniz ve binanıza mantolama yaptırdığınız takdirde enerji tasarrufu da sağlamış olursunuz.

 

 

CEVAP VER