Boya Badana Yaptırmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Madde

802
Boya Badana

Evinizi, sizin için en önemli olan yaşam alanını güzelleştirmenin en iyi yollarından birisi evinizin rengini değiştirmektir. Sadece bir gün içerisinde, az bir maliyetle evinizin atmosferini değiştirmek mümkün. Ev boyama denince biraz gözümüz korksada evinizi değiştirirken doğru yolları izlediğiniz takdirde mükemmel bir sonuca ulaşmak mümkün olabilir.

Evinizi boyamaya başlamadan önce sizin için hazırladığımız 5 maddeyi incelemeniz hem eviniz için hem de bütçeniz için faydalı olabilir.

Mekana Göre Boya Seçin

Boya Seçimi

Boya seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi bulunduğunuz mekanın özelliğine göre boya seçmek. Oturma odası evdeki zamanınızın büyük bir bölümünün geçtiği yer olduğu için burada nasıl hissetmek istediğinizi ruh halinize göre seçebilirsiniz. Odanızın içinde canlı ve enerjik bir hava olmasını istiyorsanız parlak renkler sizin isteyebileceğiniz bir seçim olabilir. Ya da sizi dinlendirebilecek ve huzur verebilecek atmosfer içinse açık ve mat renkler sizin için olabilir. Mutfak bölümü içinse leke ve koku tutmayan, temizlerken kolaylık sağlayabilecek bir boya seçebilirsiniz. Banyo için nemin etkileyemeyeceği ve rutubeti önleyici boyalar seçilebilir.  Daha kaliteli bir uyku ve rahatlamak için naturel, pastel veya mat boyalar yatak odası için tercih edilebilir. Diğer boyalara göre daha uzun süre dayanıklı olan ve kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan nano teknolojiyle üretilen boyaları seçmeniz uzun vadede bütçenize katkı sağlayabilir.

Beğendiğiniz Boyayı Deneyin

Evinizi boyamak istediğiniz renge karar verdikten sonra o boyayı denemek iyi bir fikir olabilir. Boya kataloğunda beğendiğiniz boya veya bir fotoğrafta hoşunuza giden bir renk, sizin evinizde farklı durabilir. Bunun en önemli nedeni ise bulunduğunuz yerin ne kadar aydınlık olduğu. Işık miktarı bir boyanın görünüşü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bazı evler doğal ışıkla doluyken bazıları genellikle yapay ışıkla doludur. Ve günün değişik zamanlarında evinizin sahip olduğu aydınlık değişmektedir. Doğru rengin hangisi olduğunu anlamak için beğendiğiniz rengin 3 farklı tonunu deneyebilirsiniz  –  beğendiğiniz asıl renk, beğendiğiniz rengin açık tonu ve koyu tonu.

Boya Badana

Duvarları Temizlemek Ve Astarlamak

Boyanızı denediniz ve beğendiniz, şimdi boya badana bölümünün en önemli aşamalarından birine geldiniz. Duvarlarınızı temizleyerek ve astarlayarak badana için hazırlayabilirsiniz. Duvarlarınızı temizleyip, yama yaptıktan sonra astarlama bölümüne geçebilirsiniz. Astarlama yapmanız boya yaparken kolaylık sağladığı gibi, ileride boyanın duvardan dökülmesini de engelleyecektir. Astarlamanın bir diğer faydası boyanızın ömrünü uzatacak olmasıdır. Eğer astarlama yapmazsanız birden fazla kat boya yapabilirsiniz ve bu da maliyeti arttıracaktır.

Eşyalarınızın Üzerini Örtün

Boya badana yaparken herkes hata yapabilir veya boyalar eşyalarınıza zarar verebilir. Bu yüzden bu maddeyi es geçmemek eşyalarınıza zarar gelmesini önlemede size yardımcı olabilir. Bazen laminant veya seramik parkeye dökülen boyalar zor da olsa temizlenebilir fakat kumaş, mobilya ve halıların üzerine dökülen boyaları çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Evinizi Havalandırın

Boya süreci bittikten sonra çocukların, hamilelerin ve astım, alerjik hastaları olan kişilerin boya kokusu evden tamamen çıkana kadar onların eve girmemesi gerekmektedir. Boyaların içindeki kimyasallar uzun süre teneffüs edilmesi durumunda bazı hastalıklara neden olabilir.

Bu içeriğimizde boya badana yaptırmak isteyenler için faydalı olabilecek bilgiler paylaşmaya çalıştık. Dilerseniz duvar boyası renkleri içeriğimize de göz atabilirsiniz.

CEVAP VER