Ev Boyama İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

646
evboyama5

Ev boyatmak çok kolay gibi gözüken ancak arkasında birçok ince detay barındıran bir iştir. Evinizi boyatacağınız zaman seçtiğiniz ustadan tutun da karar verdiğiniz renge, boyanın hangi marka olduğuna, hangi fırça kullanılacağına, evinizin güneş alıp almaması, duvarınızın durumu ve mobilyalarınız ile uyuma kadar dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bu yazımızda sizlerle bu noktaları paylaşacağız.

1. Deneyimli Bir Ustayla Çalışmak

Hemen hemen herkes evini kendi boyamayı düşünmüş, hatta kimimiz bunu denemiştir. Nalburdan boya, fırça, rulo alıp duvarlarımızda şahaneler yaratabileceğimizi düşünürüz, ta ki fırçayı boya kovasına batırıncaya kadar… Rulonun ya da fırçanın boyaya ne kadar batırılacağı bile aslında çok dikkat edilmesi gerekilen bir nokta. Bu yüzden deneyimli, hangi boyayı, hangi tekniği kullanacağını bilen, işini titiz yapan, bir duvarı renklendirmekten öte sizin yaşam alanınızı güzelleştirdiğini bilen bir ustayla çalışmak işleri her zaman çok kolaylaştırır. Burada tercih edeceğiniz usta sizi dinlemeli, beklentilerinizi karşılamalı, sorularınızı cevapsız bırakmamalıdır. Ustanın bilinirliği, çevrenizdekilerin onu önermesi de güveninizi artıran bir unsur.

evboyama

2. Ev Boyama Aceleye Gelmez

Herkes evinin hızlıca boyanıp bitmesini ister ama bunu ustaya baskı yapmadan istememeniz gerekir. Örneğin, duvardaki boya kurumadan bir kat daha boya sürülemez. Fazla kat sürmek yeni boyanmış bile olsa duvarda çatlaklar oluşturabilirken, az kat sürmek ise boya renginin duvara doğru geçmemesine sebep olur. Bu yüzden boya ustasının kaç kat süreceğini, ne kadar boya kullanacağını hesap etmesi çok önemlidir.

3. İletişim Kabiliyetinin Önemi

İletişimi bilen ev boyama ustaları ile çalışmak her zaman işinizi kolay kılacaktır. Ustalara olan güvenden bahsetmiştik. Aynı zamanda ustanın sıcakkanlı olması da çok önemlidir. Bu nokta önemlidir çünkü ev boyama sırasında usta ile fikir alışverişi halinde olmanız gerekir. Yanlış boya seçimleri yapabilirsiniz ya da evinizin odasına uygun olmayacak renk seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda ustanın size müdahale etmesi gerekir.

4. Boyanın Uygulanacağı Yüzeyin Durumu

Evinize bir boya ustası çağırdığınızda ilk soracağı şey nereyi boyatmak istediğiniz olur. Siz de bilirsiniz ki boyaların bir sürü çeşidi mevcut ve her boya her duvar için uygun değil. Örneğin, tavan boyatmak için düz beyaz bir boya kullanamazsınız. Tavan için özelleştirilmiş tavan boyası kullanmanız gerekir. Bunun gibi eğer duvarlarınızda rutubet, kabarma ve çatlak gibi sorunlar varsa da sadece boyatarak bunları örtmek pek mümkün değil. Kabarıklıkları spatula ile kazımak, çatlakları doldurmak, kurumasını beklemek, üzerine alçı vurup onun kurumasını beklemek ve sonra pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için zımparalamak gerekiyor. Ayrıca ev çok hor kullanılmış ve duvar çok kirliyse önceden deterjanla temizlenmeli.

evboyama1

3.Doğru Boya ve Marka Seçimi

Boyatma maliyetli bir iş olduğu için çok sık yapılmaz, senede bir ya da iyi kullanmışsanız iki senede bir duvarlarınızı boyatabilirsiniz. Bu yüzden boyadan önce her şey hesap edilmelidir. Duvarlarınızda güvenilir markaların ürünlerini kullanmanız daha iyi sonuç almanızı ve daha uzun süre kullanmanızı sağlar. Ayrıca silinebilir ya da anti bakteriyel boyalar kullanırsanız duvarlarınız daha temiz ve uzun ömürlü olur. DYO, Polisan, Filli Boya, Marshall, Jotun gibi birçok iyi firma bu amaçlara yönelik ürünler çıkarıyor ve geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca müşterilerin geri bildirimlerine önem verdikleri için boyadan kaynaklı herhangi bir sorun olduğunda çözmek için ellerinden geleni yapıyorlar ki, merdiven altı boya imalathanelerinde böyle bir güvence alamazsınız. Aynı zamanda bu markalar çok geniş bir renk ve çeşit yelpazesine sahip, herkes için kendi zevkine uygun boyayı bulmak çok kolay.

4.Doğru Renk Seçimi

Şimdiye kadar hep boyanın, fırçanın, uygulanacak yüzeyin özelliklerinden ve uygunluğundan bahsettik ama aslında en önemli noktalardan biri kullanılacak renk. Burada tabii herkesin zevki farklı olduğu için çok kişisel bir konu gibi gözükebilir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmakta. Odanız küçük ve az ışık alıyorsa koyu renklerle ya da çok gösterişli, simli boyalar kullanmak uygun olmayacaktır. Bunlar yerine daha açık, ışığı dağıtan renkler kullanmak odayı olduğundan ferah gösteren akıllıca bir seçim olacaktır.

evboyama4

5. Ev Boyama İçin Mobilya Seçimi

“Evi boyamadan önce mi yoksa boyadıktan sonra mı eşya almalıyız?” sorusunu genelde herkes düşünür. Kiracı olduğunuzu ve yeni bir eve çıkacağınızı düşünün. Sizin bu noktada eşyalardan önce duvarda ne gibi bir renk seçimi yapacağınızı düşünmeniz gerekir çünkü duvar renklerinizin eşyalar ile uyumlu olması önemlidir. Eşyalarınız var ise de yapmak istediğiniz duvar renginden ziyade mobilyalarınıza uygun renk seçimi sizin için daha mantıklı karar olacaktır.

evboyama2

Sizin ile ev boyama için dikkat edilmesi gereken beş noktayı paylaştık. Eğer bütün paylaştığımız maddeleri dikkatlice uyguladığınız zaman evinizdeki kaliteli işin keyfini çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; En Güzel Ev Boyaları

2 YORUMLAR

  1. İçeriklerinizi beğenerek takip ediyoruz. Ev boyama konusunda son derece faydalı bilgiler paylaşmışsınız.
    Gerçekten de ev boyama hakkında faydalı bilgiler yer alıyor.

CEVAP VER