Gökkuşağı Renkleri ile Güzelleşen 20+ Ev

1117
gokkusagirengi

Çocuklukta her yaptığımız resimde gökkuşağı çizmek bir zamanların modasıydı. Rengarenk renkleri ile resimlerimizi süsleyen en güzel detaylardı. Peki, öncelikle gökkuşağının oluşumuna bakalım. Daha sonrasında gökkuşağı renkleri hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Güneş ışınlarının yağmurlu havalarda damlalar üzerine yansıması ve ya kırılmasıyla oluşan bir durumdur. Bir ortamın içinde hareket halinde olan ışık ışınları başka bir ortamla karşılaştığı zaman yansıyarak ve ya kırılarak başka bir ortama geçiyor. Farklı renkteki ışınlar farklı açılar ile kırılınca ortaya bu görüntü çıkıyor. Işık ışınları ikiden fazla yansıyınca gökkuşağı meydana geliyor. Bu güzel görüntü 7 farklı renkten oluşuyor. Gökkuşağının renkleri, insanların karakter özelliklerinden ev boyama renklerine kadar etkisi uzanmaktadır. Biz de size ev boyama konusunda bu renklerin nasıl kullanıldığını anlatacağız. Sırasıyla inceleyelim.

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Renkler sırasıyla;

  • Kırmızı
  • Turuncu
  • Sarı
  • Yeşil
  • Mavi
  • Lacivert
  • Mor

Kırmızı Rengin Gücü

Ev dekorasyonunda kırmızı çok sık tercih edilen bir renk değildir ama bazı evlerde güzel kombinlendiği takdirde evlere çok yakışan bir renktir. Romantizmden rengi olan kırmızıyı yatak odanızda kullanabilirsiniz. Mutfakta ise kırmızı açlığı çağrıştıracağından hem de rengin enerjik yapısı nedeniyle tercih edebilirsiniz. Kırmızı boya renginin türevlerini kullanmak ev dekorasyonunuzda kullanacağınız parçalar ile bütünleştiğinde ortaya istediğiniz ambiyansı çıkartabilirsiniz.

Turuncu Rengin Enerjikliği

Turuncu gün batımının rengi olduğundan, enerjik yapısı dışında biraz da hüzün katan bir renktir. Turuncu rengi kullanılan evlerde gün ışığı da girerse tadından yenmez tabirinin tam karşılığını bulur. Turuncu renkli odalarda ev dekorasyonuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Mobilya seçiminizi kesinlikle bu canlı renkler için duvar boyanıza göre yapabilirsiniz.

Sarı Rengin Çekiciliği

Sarı renkli evler sizin eve bağlılığınızı arttırır. Bu renk size yaz mevsimini anımsatacağından evinizde daha huzurlu ve enerjik hissedeceksiniz. Aynı zamanda dikkat çekici bir renktir. Bu yüzden evinizde bu rengin kullanımı eve gelen arkadaşlarınız tarafından, direk fark edilecek. Dekorasyonunuzu da uygunca yaptığınız takdirde herkes evinizde fazlaca zaman geçirmek isteyecektir.

Yeşil Rengin Huzuru

Yeşil renk bilindiği üzere doğadan gelen bir parçadır. Doğanın sembolize edilmiş halini evinizde uygulamak ta size kesinlikle huzur getirecektir. Evinizde bolca bitki seven biriyseniz, arkada kalan duvarın da yeşil olması sayesinde doğal bir görünüm elde edersiniz.

Mavi Rengin Sonsuzluğu

Mavi rengin evlerde kullanımı gökyüzünü canlandıracağından, evinizde maviyi kullanmak sizin hayal gücünüzü genişletecektir çünkü sınırların dışına çıkmak bu rengin sembolizmidir.  Mavi rengin her tonu eviniz için uygun olacaktır. Yazlık yerlerde bu renk sıklıkla kullanılmaktadır. İnsanların rahatlamasını sağlayan bir renk olduğundan ev dekorasyonunuzda klasik ya da modern bir seçim yapmanız bu renk için her türlü uygun olacaktır.

Lacivert Rengin Derinliği

Lacivert renk çalışma ofislerinde konsantrasyonu arttıracağından sıklıkla kullanılan bir renktir. Siz de evinizde çalışma odanızda bu rengi kullanırsanız konsantrasyonunuzu arttıracaktır. Dekorasyon olarak laciverte genelde her renk uygun olacaktır ama siz dekorasyonda da açık renkler kullanmamaya çalışın. Konsantrasyonunuz açısından bu önemli bir etkendir.

Mor Rengin Sofistikesi

Mor renk bilindiği üzere sofistikenin rengidir. Lüks bir tarz yaratmak istendiğinde bu renk kullanılır. Mor rengi sarı ve kahverengi gibi bir renk ile kullandığınızda dekorasyonunuzu kaliteli bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Sizin ile evinizi güzelleştirebileceğiniz gökkuşağının renklerinden ilham aldığımız en güzel ev boyama örneklerini paylaştık. Sizin de aklınıza takılan ve yaptırmak istediğiniz ev boyamaları için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Eviniz İçin Duvar Boyası Renkleri ve Örnekleri

1 YORUM

CEVAP VER