İstanbul Boya Badana Piyasası

612

Daha önceden İstanbul’ da boya badana piyası için verilen önem çok fazla değildi çünkü bu kadar fazla konut yoktu. Dolayısıyla bu piyasa arka planda kalan bir durumdaydı. Artan konutlar da beraberinde boya badana piyasasını güçlü bir hale getirdi.

Türkiye’de insanlar ortalama 4-5 yılda bir evlerini boyatıyorlardı. Bu sayı Avrupa’ da 2-3 yılda bir ortalamasında çünkü gerek Avrupa’nın kültürü, gerekse yaşam kalitesi açısından bu süre daha kısadır. Bu yüzden orada müşteriler ile ustalar arasındaki bağ da daha kuvvetlidir ama günümüz İstanbul yaşayanları Avrupa ortalamasını yakalama düzeyine gelmiş bulunmaktadır. Bu süre İstanbul’da da aşağı yukarı aynı seviyelere gelmektedir. Bu ortalamayı belirleyen şey ise, evlere verilen önem derecesinden gelmektedir.

İstanbul boya badana piyasası bu süreçte son derece önemli bir konuma gelmektedir. Evlerin durumu ile birlikte yapılacak çalışmaların önemi aşikardır. Boyacı ustası kapsamında duvarlarda ve beraberinde dekorasyon dünyasında gelişmeler  olmaktadır.

istanbulboyabadanapiyasasi1

evboyamabanner

Boya badana faaliyetlerinin düzgün bir şekilde yapılması mutlu edici sonuçları da getiren usta gruplarındandır. İnsanların mutluluğu ve daha iyi bir yaşam elde edilmek için yapılan bu tip çalışmaların her biri derin önemsemeler sonucu yaşamlarını sürdürmektedir. Özellikle İstanbul boya badana piyasası sektörün tüm trendlerinden etkilenerek en son müşteriye ulaşmaktadır. Bu ulaşım sırasında çalışmaların doğru bir şekilde yapılması istenilen öğelerin uygulanması sonucu getirmektedir.

Yazın ve ya kışın bu tip işlerin doğru şekilde yapılmasına yol açmaktadır. Özellikle boya badana ihtiyaçlarının karşılanmasında boyacı ustaları tarafından yapılan işlemler işi büyütmeyi ve istenilen seviyeye getirmeyi teşvik etmektedir. Yapı sahipleri burada dikkat etmesi gereken noktaları da doğru şekilde belirlemelidir. İnsanların buradaki belirlemelerinin ardından seviye olarak da istenilen düzeye ulaşmaları doğru stratejileri yaratacaktır.

evtasarimi

İstanbul Boya Badana Çalışmaları Nasıl İşler?

Çalışmaların işlemesinin belirleyicisi, boyacı ustası olarak öne çıkmaktadır.  Burada batı kökenli hizmet standartları uygulanmaktadır. Ücretsiz eksper servisi yapabilen bu tip boya badana hizmeti sektörü doğru şekilde nitelendirmektedir. Çalışma stratejileri bakımından da bu şekilde ortaya çıkılması ve bu bağlamda davranılması büyük öğeleri de bir araya getirmektedir. Bazen bu noktada evin ihtiyacına göre asma tavan, alçıpan, fayans ve seramik gibi çalışmaların yapılması da süreci etkileyen etmenlerin başında gelebilmektedir. Bu noktada da insanların ne istediğini, neler sağladığını ve bu süreçte insanların mutluluğunu ne şekilde etkilediğini çalışmalardan yola çıkarak belirlemek gerekmektedir.

istanbulboyabadanapiyasasi

Fiyatlandırma

Fiyatı belirleyen başlıca unsur evinizin kaç metre kare olduğu ve kaç odanın boyanacağı, bu odaların tavanlarının boyanıp boyanmayacağı gibi konular. Eğer her oda farklı renge boyanacaksa, her biri için ayrı boya alınmalı, istenilen farklı özellikler varsa boyalar ona göre seçilmelidir. Boyanın özellikleri (anti bakteriyel ya da silinebilir olması) kadar markası ve markanın sunduğu modellerin de önemi var. Daha uzun süre kalıcılık vadeden ya da özel işçilik gerektiren boyalar, desenler bir miktar daha pahalı olabiliyor.

evtasarimi1

İkinci konu tavanların boyanıp boyanamayacağı çünkü bu da ayrı bir masraf ve iş yükü olarak karşımıza çıkıyor. Sonradan boyanacak renk daha önce duvarda olan renkten daha açıksa birkaç kat sürülmesi gerekeceği için kullanılacak boya miktarı da artacak ve bu da fiyatı belirleyen unsurlardan olacaktır. Tabii bunların hepsini yapacak doğru ustayı bulmak ve anlaşmak en önemli nokta.

evtasarimi4

İstanbul’da bir eline boya diğerine fırça alıp boya badana ustasıyım diyen çok insan var ancak işini hakkıyla, titizlikle yapan birini bulmak gerçekten çok zor. Hele piyasadaki fiyatları hiç bilmiyorsak vereceğimiz paranın boşa gitmemesi için çevremize sorup referansı olan bir ustayla çalışmak isteriz. Yani güvenilir ve işinden memnun kalacağımız tecrübeli bir usta arıyorsak hele de özel işçilik isteyen işler yaptıracaksak kesenin ağzını biraz daha açmalıyız.

Boyanacak evin eşyalı olup olmaması da fiyatı belirleyen başka bir unsur çünkü eşyasız bir evi boyamak haliyle daha kolayken eşya olunca onların kaldırılması üzerilerine boya damlamaması için örtülecek naylonlar gibi zamansal ve parasal çeşitli harcamalar yapılır. Ayrıca merdiven, silme bezi, fırçalar ve tercihe göre boya kokuları gibi ufak tefek gözüken ancak toplam ücrete aslında çokça etki eden araç gereçlerde alınır. Size tavsiyemiz önceden neye ihtiyacını olacağını bilerek, hazırlıklı gelen boya ustalarını tercih etmenizden yana olacaktır.

evtasarimi6

Boya bittikten sonra bir de boyanın akan damlayan bulaşan yerlerinin temizliğiyle uğraşacağımızı düşünürsek işini en temiz ve hızlı yapan ustanın bize hem maddi hem manevi yönden en uygun usta olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu kadar ustalık isteyen bir iş için çok makul fiyatlar beklemek hayallerimizi yıkmaktan başka bir işe yaramayacaktır, ancak çok sık yapılan bir iş olmadığı için işini hakkıyla yapan her ustanın aldığı parayı hak ettiğini hatırlatalım. Ustalar ile ilgili buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

evtasarimi7

Bu yazımızda sizlere İstanbul boya badana piyasasıyla ilgili bilgiler vermeye ve dikkat etmeniz gereken noktaları hatırlatmaya çalıştık. Boya badana maddi olarak külfetli bir iş olduğu gibi, doğru seçimler ve uygulamalar ile çok tatmin edici ve uzun süre kullanabileceğiniz sonuçlar veriyor. Biz de güvendiğimiz ustalarımızla Ev boyama ekibi olarak sizlere en iyi hizmeti vermek için her zaman buradayız.

İlginizi Çekebilir; Evinizin Boya Badana Fiyatını Hemen Öğrenin

2 YORUMLAR

  1. Bir süredir badana yaptırmayı düşünüyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra nasıl bir yol haritası izlemem gerektiği hakkında karar vermiş oldum. Yazı çok faydalı olmuş, teşekkürler.

CEVAP VER